hitcounter

گروه آموزشی ، مشاوره فوت و فن ها "آموزش آنلاین ،سمینار آموزشی ،گارگاه آموزشی ، و کلاس های آنلاین "

نجاری عالیه ، ولی نه اینطور

بله درست خوندید  ” نجاری عالیه ، ولی نه اینطور “

 

 

 

 

نویسنده : پیمان پوربی آزار مدیر وبسایت فوت و فن ها

 

در ابتدا تصور افراد از ورود به رشته چوب ، فراهم آوردن یک کارگاه با توجه به سرمایه موجود یا منابع ( نظیر وام یا مشارکت ) ، داشتن کمی تخصص ، چاپ یکعدد بروشور و کارت ویزیت و حضور در کارگاه به امید اینکه سیل مشتریان ” همانند کارگاه استادکار قبلی ” به کارگاه روانه شده و برای بازدید و اجرای پروژه های مشتریان ، وقت تعین کنند .

این رویای شیرین پس از گذشت مدتی ، با نزدیک شدن به اولین ماه اجاره و عدم درآمد ،جای خود را به کابوسی دلهره آور داده و شروع به حرکت میکنند . . . . .

اولین کاری که نود درصد کار آموختگان میکنند ، ارتباط با مشتریان استاد کار قبلی و ارائه آدرس ، قیمت زیر فی ،کیفیت عالی ، تحویل فوری و …….. میباشد .

پس از سپری شدن مدتی و خالی شدن منابع مالی و با توجه به اینکه هزینه های سنگین و روزانه بی وقفه همانند پتک بر سر فرد شروع به نواختن میکند ، اقدام به تعقیر مسیر می کنند .

البته این روند از یک تا ۵ سال نیز طول می کشد و در این بین فرد کارهای مختلفی را با قیمتهای پایین اجرا کرده و خود در لا به لای انواع بدهی مدفون شده نامرئی دفن میکند .و البته آخرین راه . . . .  ،  تعطیلی کارگاه تولیدی ، فروش وسایل و برگشتن در کنار همان استادکار قبلی و صد البته کوهی از بدهکاریهای خرد و ریز . . . . . .

و قصر پر سر و صدای آمال و آرزوی فرد تبدیل به خاکستری بی صدا میگردد .

جهت اثبات این موضوع کافیست سری به فروشندگان وسایل کارگاهی صنایع چوب بزنید تا با سیلی عظیم از دستگاههای مستعمل برخورد کنید . از دستگاهی که هنوز یک ساعت هم کار نکرده تا دستگاهی چهار پنج ساله . . . . .

وقتی علت فروش دستگاهها را میپرسید ، فروشنده جواب میدهد : از این شغل رفته ، جمع کرده ، بدهی داشته ، این کاره نبوده و  اگر با شما صادق نباشد میگوید : فروختش به ما ، ما هم یه مدل بالاترش رو براش خریدیم

دوست من . اصولی ترین روش ورود به هر شغلی جمع آوری اطلاعات لازم از هر نظر ، صرف وقت زیاد ، برسی علت پیشرفت افراد موفق و ناموفق و بکار گیری تجربه های لازم از این دو گروه میباشد .

من با مسئله خرابی و رکود بازار در دوران فعلی اصلا” موافق نیستم . واژه رکود ویژه افرادی است که از طرز تفکر و بینش پایینتری نسبت به رقبای اصلی خود برخوردارند . پیشرفت در هر شغلی امکان پذیر است از خرد تا کلان . متاسفانه بعضی ها به بهانه رکود بازار از تلاش مضاعف دست می کشند . عده ای دیگر با چند عدد نه شنیدن دست از تلاش بر می دارند و فقط عده محدودی با تفکر و تدبر به سطح بالاتری از درآمد میرسند . این دسته همیشه تلاش میکنند و هیچوقت فرصت سر خاراندن ندارند .

فروشندگانی که از مشتری اشباع شده و دیگر ظرفیت پذیرش مشتری جدید ندارند . مجریانی که بر اثر حجم بالای سفارش قادر به اجرای کار شما نیستند . و طراحانی که باید برای سفارش دادن به آنها ( جدای هزینه نجومی که باید پرداخت کنید)  وقت شش ماهه بگیرید ، همه از آن گواه میدهد که هنوز بازار مناسب و هنوز مشتری هست . زیاد از حد هم هست .

فرق این دسته افراد با بقیه همکارانشان در چیست ؟ شما هم قطعا” این قبیل آدمهای موفق را می شناسید !!!!

پیشرفت شغلی بستگی به میزان سابقه ، مدرک تحصیلی ، میزان سرمایه ، تعداد پرسنل و . . . ندارد . خیلی از سابقه داران و قدیمیهای شهر شما اکنون بی کارند . کم نیستند متخصصین تحصیلکرده صنایع چوب که راننده تاکسی هستند . تاجرانی که با سرمایه های بسیار بزرگ در صنایع چوب ، اکنون گوشه منزل خود یا زندانها هستند . همگی افراد فوق از چهار عنصر بسیار مهم غافل مانده اند .

۱- هدف

۲- روابط

۳- پشتکار

4- تسلط

 

اندک افرادی نسبت به شغل آینده خود تحقیقی کامل نموده ، و سپس وارد میشوند و این بهترین حالت انتخاب شغل است .

عده ای دوست خود را سر مشق قرار می دهند که از خاک به افلاک رسید و بدون تحقیق وارد همان شغل میشوند ، عده ای دیگر ورشکستگی پسرعموی خود که از نزدیک با او بودند را ملاک قرار داده و دست به این کار نمیزنند و یا حتی پسری که عمری بر سر سفره  ” پدر نجارش ”   آه نداری را شنیده . . .

ایکاش قبل از آموزش اصول نجاری ، ریشه های اصولی استقرار و ثبات شغلی را یادمان میدادند تا  تا نحوه برش ورق و سوار کردن درب یا نصب لولا و ریل و …..

چاره کار چیست ؟

خیلی ها میخواهند زندگی شان را دستخوش تقییر کنند ، اما اسباب و ابزار دست زدن به اقدام موثر را فراموش میکنند .بنا به تجربه ام ، انجام کار بدون تحقیق و تعهد ، میل به سخت کوشی ، یا اشتیاق به یادگیری و رشد کردن ، تاثیر چندانی ندارد .و اغلب میبینم که افرادبدلیل عدم پیشرفت در گذشته ، دلسردی خود را همه جا با خود به دوش می کشند .

طبیعت آدمی چنان است که میخواهد با آنچه آشنا و خو گرفته ، باقی بماند ، حتی اگر آن حالت ، فلاکت و بدبختی باشد  . متاسفم . ولی افراد زیادی هستند که متاسفانه با توجه به قدرت ، مهارت ، نیروی جوانی به درآمد اندک خود بسنده کرده و حاضر به کوچکترین تقییر در سیستم کاری خود نیستند . این افراد نگرش خود را به برادران ، فرزندان و دوستان خود هدیه میدهند و آنها نیز با تفکری سست شده و عقاید پوسیده ، حتی حاضر نیستند در بهترین شرایط ریسک کنند .

” هر قدر فردی باهوش و مشتاق باشید ، مهم است به خاطر بسپارید که توانایی ما برای یادگیری و تقییر ، همیشه تحت الشعاع باورهای از پیش شکل گرفته  ، به ویژه انگاره هایی که در باره خودمان داریم میگردد .

وقتی من از مراجعانم که برای مشاوره می آیند میپرسم بزرگترین کامیابی ها و موفقیت هایشان در زندگی چیست ، آنها به طور معمول هیچ مشکلی در پاسخگویی ندارند . با این وجود وقتی می پرسم : ” امروز به چه توفیقاتی رسیدی ” پاسخ معمول و مرسوم شان اینست : در واقع . . . . هیچ . . .

هدف

از شما تقاضا می کنم اهدافتان را به شیوه ای مثبت بیان کنید . از داشتن هدف های کوچک و دست یافتنی صحبت کنید نه ستاره سهیل .هدف خود را بطور شفاف و واضح بنویسید .از به کار بردن نوشته های گیج کننده جدا” بپرهیزید .نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید . موفقیت به رایگان بدست نمی آید . برای آن هزینه ( ریالی یا زمانی ) کنید . با افراد موفق و ثروتمند دوست شوید و رابطه بر قرار کنید . از افراد ناموفق به شدت پرهیز کنید . طبع آدمی همیشه تمایل به منفی دارد و برای همین موضوع است اکثر افراد عادی تمایل دارند منفی بشنوند ، منفی بگویند ، دوستی منفی داشته باشند و . . .

قبول کنید هدف یک رویا نیست ، دست یافتنی است :

برای اثبات این موضوع کافی است ماجرای برادران رایت را بخوانید .

ارویل و ویلبر رایت کسانی بودند که اولین هواپیمای قابل کنترل موتوردار و سنگین تر از هوا  را ساختند و قدم مهمی در تحقق رویای پرواز بشر برداشتند. چیزی که تا قبل از آن روز غیر ممکن بود ، فردایش ممکن و از رویا به واقعیت پیوست .

برای شما نیز ممکن است موفقیت برادران رایت تعجب‌ انگیز باشد . مخصوصاً هنگامی که بدانند افراد زیادی که در این راه تلاش کردند با شکست مواجه شده بودند. اما این دو برادر با دو فکر و دو اندیشه که بهتر ازیک اندیشه واحد کارایی دارد ، کار می کردند و همیشه مکمل یکدیگر بوده و تصمیم گرفته بودند قبل از اینکه برای ساخت هواپیمای موتور دار  تلاش کنند به یادگیری تکنیکها و روشهای چگونگی پرواز بپردازند. موفقیت برادران رایت به این عوامل بستگی داشت.

 

” قبل از پرواز شرایط را برسی کردند ”

 

امروزه هم نیازهای بسیاری در زمینه چوب و دکوراسیون هست که شناسایی نشده . دامنه ابزارهای جدید ، مواد و مصالح جدید ، روشهای جدید ، خلاقیت و ابتکارات جدید ، و البته مدیریت جدید !!!! روز به روز در حال گسترش میباشد .

 

گام بعدی :

یک هدف بزرگ از چندین هدف کوچک و دست یافتنی تشکیل میگردد .

ممکن است اهداف با یک برنامه درازمدت تحقق یابد .هر اقدام و هر هدف کوچکی که به آن دست می یابید در ترسیم تصویر هدفی بزرگتر نقش دارد .

البته در اجرای مرحله فوق افراد دو دسته میشوند : ۱- افراد پایبند و پایدار و مصمم ۲- افراد سست اراده و نا پایدار

با دسته اول کاری نداریم ولی دسته دوم همان افرادی هستند که پس از مدتی کار سخت ، دچار یاس و ناامیدی میشوند و در اصطلاح به هویت فردی محدود کننده میرسند . این افراد به خود میگویند : اهدافی که برای خودم تعین کرده ام برای کسی با استعداد و انرژی بیشتر مناسب است .

” هویت چیزی است که شما تصمیم می گیرید به واسطه آن تعریف و شناخته  شوید “

من هویت فعلی شما را مدیون تجربیاتی میدانم که به درست یا غلط داشته اید. اگر هویت را به انبوهی از لباسهای زیبا و نو تشبیه کنیم ، قطعا”  نگه داری لباسهای قدیمی و رنگ و رو رفته تان کاری خنده دار میباشد . ( این خط را سه بار بخوانید )

آنها را بیرون بریزید چون کمد لباس شما محدود است . میخواهم بگویم هویت فعلی شما هیچ ربطی به گذشته شما ندارد . پس افکارهای : نمی توانم ، نمی شود ، از عهده من خارج است ، سوپرمن که نیستم ، حوصلشو ندارم  و . . . را از ذهن خود دور بریزید . شما میتوانید . . . . . .  چون افرادی بسیار ضعیف تر از شما توانستند . پس خود را با افکارتان محدود نکنید . خود را از اسارت های فکری رهایی دهید . مثبت باشید .

 

2- روابط

قطعا” داشتن روابط در راستای شکوفایی اقتصادی کمک شایانی میکند . هر چقدر دامنه مثبت روابط شما با افراد پولدار ، سوپر پولدار ، افراد عالی مقام و یا مهم بیشتر و نزدیک تر باشد ، میزان رشد و ترقی شما نیز بیشتر و سریعتر است . روابط همانند یک اهرام عالی کار می کند . اهرامی که به کمک آن میتوان کارهای پرسودتری را در زمان کوتاهتری انجام داد . برای این مساله مثالی میزنم :

دوستی دارم  بنام  ” علیرضا ” که در منطقه ای عالی فروشگاه عرضه یراق آلات کمد و کابینت دارد . با اینکه فروش مناسبی دارد ولی همیشه نگران چکها ، حقوق پرسنل ، فروش مناسب و . . . .  میباشد . او خود را فردی موفق دانسته و من از ابتدای کار او که سرمایه ناچیزی داشت و شروع به کار کرد شاهد پیشرفت او بودم . صبح فروشگاه را باز میکرد و تا شب در فروشگاه بود . روابط خاصی نداشت و بیشتر درآمد او را مشتریان گذری میدانست .

 

از طرفی دیگر ” سعید ” دوست دوران دانشگاهی ام اکنون در زمینه واردات دستگاههای صنایع چوب مشغول به کار است  . بر اثر روابطی که با افراد متمول برقرار کرده بود ، اولین کار خود را در زمینه واردات ماشین آلات صنایع چوب شروع کرد . کار خود را بدون سرمایه شروع و فقط با استفاده از روابط توانست ظرف مدت سه ماه به اندازه 2 سال کار علیرضا درآمد داشته باشد . با اینکه ما سه نفر چندین سال است که همدیگر را میشناسیم ولی پیشرفت هر سه ما نسبت به یکدیگر متفاوت میباشد.

سعید توانست با استفاده از روابط خود بیشترین پیشرفت را کرده و اکنون علاوه بر دفتر اصفهان و تهران ، دارای یک دفتر در آلمان نیز هست .

استفاده از روابط میتواند سود آوری را بالابرده و میزان ریسک را پایین بیاورد . در بعضی شرایط حتی سودآوری بدون هیچگونه سرمایه نیز امکانپذیر میباشد .

 

3- پشتکار

 

بدون این ابزار در هر کجای زندگی که باشید بیفایده است . به یک ورزشکار قهرمان ، یک نوازنده حرفه ای و یا یک استاد برجسته دانشگاه نگاهی بیاندازید ؟ تنها عامل موفقیت آنان پشتکار  میباشد . کم نیستند افرادی که تا 99 درصد تلاش کرده و فقط یک درصد تا موفقیت فاصله داشته که به یک باره از آن دست کشیده اند و بازگشت کرده اند .

سعی کنید از این ابزار دائما استفاده کنید .

4 – تسلط

زیباترین ابزاری که میتوانم برای موفقیت در صنایع چوب نام ببرم ، تسلط نام دارد . امروزه برای کسب دانش و مسلط بودن به تکنیکها لازم نیست به کالج های ایتالیا رفته و کسب تجربه کنید . شما با استفاده از اینترنت میتوانید ظرف چند دقیقه از نحوه ساخت بمب اتم گرفته تا روش صحیح جارو زدن ( شوخی نمی کنم ، بزنید تو گوگل براتون صد تا سایت باز می کنه ) رو میتونید یاد بگیرید . حتی رایگان . . . .

البته اگر بخواهید بصورت تخصصی یاد بگیرید و در جستجوی مطالبی عمیق تر ، ناب تر و تخصصی تر هستید در دنیای رایگان نخواهید یافت .

در بخش تسلط میبایستی دائما” خود را به روز رسانی کنید . با جدید ترین تکنولوژی ها آشنا شوید . در کلاسهای تخصصی و حرفه ای در رشته کاری خود شرکت کنید و فوت و فن کارتان را همیشه به روز رسانی کنید .

خود را جای یک مشتری بگذارید . طبق آمار منتشره ، مشتری ظرف مدت یک دقیقه اول تصمیم میگیرد که از شما خرید کرده و یا شما را ترک کند . امروزه مشتریان خیلی سریع متوجه میشوند شما فردی با علم روز هستید یا نجاری قدیمی با افکاری پوسیده . مشتریان تمایل دارند به کسی سفارش دهند و یا خرید کنند که مسلط به کار خود باشد . هر چقدر میزان تسلط شما بیشتر باشد ، تبلیغات دهانی از طرف مشتری شما نیز بیشتر خواهد بود .

خواهم توانست پس انجام میدهم . همین .

 

این را فراموش نکنید که امروزه متخصصین مسلط ، بازارها را هدایت می کندد نه دستگاههای تخصصی در بازار .

 

 

 

 

 

2 دیدگاه برای این نوشته

  1. Saeid گفت:

    بسیار آموزنده و خوب بود . تشکر

  2. فرانک . ب . گفت:

    مطلب خیلی جالبی بود . مثل همه مطالبتون . من خیلی وقته تو سایتتون عضوم و مطالب جدید برام میاد. به کمک همسرم و با کمکها و حمایتهای شما یک دفتر زدیم و پس از چهارمین پروژه ای که انجام دادیم خدا رو شکر یه کار خیلی عالی به تورمون خورد . من یاد حرف شما افتادم و برام جالب شد که چطور شما همه چیز رو اینقدر قشنگ پیش بینی میکننین ؟
    امیدوارم با مشاوره ها و راهنمایی های دلسوزانه شما به جایی که میخوام برسم .

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه